وظیفه مدیران در ایجاد محیط کار شاداب، زنده و خلاق

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

دنیای ما روز بروز در حال پیشرفت است و مدام راهکارهای پیشرفت کاری در حال تغییر و تحول هستند. روش‌هایی که تا دیروز مدیران با آن مبارزه می‌کردند، امروز تاثیر مثبت‌شان در روند کار بطور علمی ثابت شده است. امروز علم به ما می‌گوید اگر به فکر موفقیت و سودآوری هرچه بیشتر سازمان خود هستیم، چاره ای نداریم که از بار جدیت سازمان و محیط آن بکاهیم و کارمندان را به هرچه شادتر بودن تشویق کنیم. یادتان باشد که این کارکنان هستند که شادابی را وارد محیط کار می‌کنند و نه مدیران. وظیفه مدیر آنست که راه شادابی را به محیط کار باز کرده و آن را مدیریت کند.

ایجاد محیط کار شاداب و سرزنده تاثیری غیرقابل انکار دارد که بارها خودش را ثابت کرده است. قبل از اینکه شرکت‌هایی مثل گوگل شروع به ترویج شادابی در محیط کار کنند، دو کلمه “کار” و “شادابی” حتی در یک جمله هم کنار هم قرار نمی‌گرفتند. امروز در کشورهای مدرن، نسل جدیدی که وارد بازار کار شده نیاز و انتظاری را از محیط کارش دارد که مدیران  را با چالش جدیدی روبرو کرده است.

اما راهکارهای پیشنهادی برای ایجاد محیط کار شاداب

-این باور که حرفه‌ای بودن معادل جدی بودن است را دور بریزید. طنز و شوخی رو وارد محیط کارتان کنید.

-مرز بین شوخی و توهین را در محیط کار مشخص کنید تا کارکنان از خطوط قرمز یکدیگر رد نشوند.

-کارکنان را دور هم جمع کنید و از آنها درباره راهکارهایی که برای حرکت بسوی محیط کار شاداب می‌تواند وجود داشته باشد مشورت بگیرید.

-شوخی و خنده را به جلسات خودتان راه بدهید. با خودتان وسائل بی ربط (مثل توپ) به اتاق کنفرانس ببرید و جلسه را با یک لطیفه شروع کنید.

-وقتی اتفاق بامزه ای می افتد کار را متوقف کنید، بخندید و برای دیگران هم تعریف کنید. اجازه ندهید نیم کره چپ مغزتان خیلی روی محیط کارتان غالب شود!

-محیط کارتان را با وسائل شاد و جذاب پر کنید. اینکار از میزان جدیت محیط کار کاسته و ذهن را بازتر و خلاق تر می کند.

-کارمندان را تشویق کنید که در پایان ساعت اداری مسائل کاری را در سازمان جا گذاشته و بعد به خانه برگردند. فشار کار نباید روی روابط کارمند با خانواده اش تاثیر منفی بگذارد.

-کارمندان را تشویق کنید که به سبک خودشان شادی را به محل کار بیاورند. مثلا یک متخصص بیهوشی در یکی از شهرها همیشه قبل از عمل جراحی برای بیمارها آواز می‌خواند تا ذهن بیمار برای انجام عمل آرام تر شود. این متخصص بواسطه همین کار ساده شهرت کسب کرده و خیلی ها تقاضا دادند که برای عمل جراحی شان توسط او بیهوش شوند.

منبع:

https://www.faragostar.net/11-ways-to-create-a-happy-workplace/.