• سومین همایش مدیران/ روسای توسعه سازمان و تحول اداری دانشگاه/ دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور

  • افتتاح بزرگترین مجتمع آموزشی پژوهشی و رفاهی شرق کشور (برج سپید)

  • شهرک دانش و سلامت


 

IMAGE
بررسی آخرین چارت تشکیلاتی بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد
چهارشنبه, 27 دی 1396
  چارت تشکیلاتی بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال بازنگری است. به گزارش وب دا، مدیر توسعه سازمان و تحول اداری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به... ادامه مطلب...
IMAGE
بیان تجربیات موفق دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه اقتصاد مقاومتی
سه شنبه, 19 دی 1396
  به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع، جلسه هم‌اندیشی به منظور تبادل نظر و انتقال تجربیات موفق دانشگاه‌ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور و ارزشیابی و... ادامه مطلب...
IMAGE
اعلام نتایج مربوط به چکیده های ارسالی در اول بهمن ماه 96
دوشنبه, 18 دی 1396
  در پنجمین جلسه کمیته سیاستگذاری "دومین کنفرانس ملی تحول و نوآوری سازمانی با رویکرد اقتصاد مقاومتی" در تاریخ 96/10/16 ،  علاوه بر بروز رسانی تاریخ‌های مهم کنفرانس، با... ادامه مطلب...
IMAGE
مراسم تکریم و معارفه مدیر امور مالی دانشگاه
دوشنبه, 18 دی 1396
  مراسم تکریم و معارفه مدیر امور مالی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور دکتر دارابی؛ رئیس دانشگاه، جمعی از اعضای هیات رئیسه و مدیران حوزه های مختلف دانشگاه برگزار شد.... ادامه مطلب...

برگزاری همایش مدیران توسعه و تحول اداری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

تاریخ ایجاد در 23 آذر 1395
 

همایش تخصصی مدیران توسعه سازمان و تحول اداری دانشگاه ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور در قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع، این همایش به مدت دو روز با حضور مدیران، روسای توسعه سازمان و تحول اداری دانشگاه ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور برگزار ‌شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این همایش بازمهندسی و معماری ساختار نظام سلامت را مورد توجه قرار داد و افزود: با توجه به ظرفیت‌هایی که طرح تحول نظام سلامت در کشور ایجاد کرده آثار و برکات فراوانی داشته است و توانسته اثربخشی خوبی در کشور ایجاد کند.

سیدعلی صدرالسادات با تاکید بر ضرورت بررسی راه‌های تکمیل موفقیت‌های طرح تحول نظام سلامت گفت: باید بستری را  فراهم کرده که بتوانیم از دستاوردهای این طرح بزرگ صیانت کرده و آن را توسعه دهیم.

صدرالسادات با اشاره به مصوبه شورای عالی اداری جهت تدوین نظام نوین مدیریتی برای اداره بخش بهداشت و درمان اظهار کرد: بهبود شاخص‌ها برای رسیدن به چشم انداز و هدف کلان طرح تحول سلامت ضروری بوده و این کار در دستور کار است.

وی با بیان اینکه وزارت‌ بهداشت در بحث سازمان‌های بیمه‌گر باید تولیت فراگیر داشته باشد تصریح کرد: شبکه خدمات رسان خصوصی و عمومی نیز باید از وزارت بهداشت و تولیت مجموعه تبعیت کنند.

صدرالسادات نگاه ساختاری نو برای اجرای پایدار طرح تحول نظام سلامت را ضروری خواند و افزود: با توجه به تجربیات و اسناد بالادستی نیازمندیم تا نظام ساختار مطلوب را پایه گذاری کنیم.

در ادامه محمدحسین سالاریان زاده رئیس مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این همایش با تاکید بر اینکه در این همایش مباحث ساختاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت اظهار کرد: سعی داریم بتوانیم مقدمات استمرار ساختار طرح تحول نظام سلامت را فراهم کرده و شاهد پایداری آن در کشور باشیم.

وی با اشاره به برگزاری چهار پنل تخصصی در این همایش تصریح کرد: کارشناسان در این پنل ها موضوعاتی را در خصوص ساختار نظام سلامت مطرح کرده و برنامه‌های لازم برای استمرار آن را تدوین نمودند.

رئیس مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه برای مدیریت سیستم نیازمند مدیران کارآمد و فعال هستیم افزود: در حوزه توسعه مدیریت و فعالیت در سیستم برای اجرایی سازی دقیق اصول مبنایی نیازمند مدیران کارآمد و فعال هستیم.

برگزاری پنل های تخصصی آموزشی در راستای ارتقاء سطح آموزشی مدیران حاضر در این همایش با عنوان تشکیلات بیمارستان‌ها، تشکیلات ستاد دانشگاه‌ها و نظارت، برنامه عملیاتی سال 96، ضرورت یکپارچه سازی و ارتباط سامانه‌ها، چالش‌های سامانه مهندسی مشاغل و توسعه مدیران از جمله مواردی بود که در این همایش مطرح شد.

گفتنی است محسن صادق پور مدیر نوسازی و تحول اداری دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این همایش شرکت کرد و ضمن طرح دیدگاه های خود درخصوص چارت تشکیلاتی ستاد دانشگاه ها، بعنوان دانشگاهی که بیشترین تعداد پروژه را در حوزه تحول اداری در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سال 95 دارا می باشد در پنل برنامه عملیاتی دعوت و بر اهمیت برنامه محوری دانشگاه ها تاکید نمود. وی گفت: داشتن برنامه عملیاتی علاوه بر اینکه بستر اجرای مقررات را فراهم می کند، موجب اعتبار بخشيدن به سازمان ها و درك اينكه چه كارهايي از عهده سازمان بر مي­آيد و چه اموري از عهده آن خارج است و نیز موجب كارايي، صرفه جويي در زمان، انرژي و ساير منابع به منظور اطمينان از پاسخگويي و بهبود فرصت­هاي پيش روي افراد براي انجام آنچه نياز است تا انجام شود می گردد.

 
   
   
   

 

نقش ترکیب خوب نیروها، فرآیندها و ساختارها در یک باز طراحی خوب

 

نقش ترکیب خوب نیروها، فرآیندها و ساختارها در یک باز طراحی خوب  
 

موفقیت صرفا به معنای اجتناب از هزینه‌تراشی‌، اتلاف زمان و تضعیف روحیه کارمندان که ناگزیر در هر تلاشی برای تغییر وجود دارد، نیست. طبق تجربه، وقتی یک بازطراحی به خوبی اجرا می‌شود، خیلی سریع به شکل کارمندانی با انگیزه، قطعیت و سود بیشتر خود را نشان می‌دهد.

تحقیق اخیر مک‌کینزی که در آن از مجموعه بزرگی از مدیران جهانی نظرسنجی کرده، نشان می‌دهد این روزها بسیاری از شرکت‌ها تقریبا در وضعیتی پایدار از جریان سازمانی قرار دارند.
به‌عنوان مثال، تقریبا 60 درصد پاسخ‌دهندگان گفتند ظرف دو سال گذشته یک بازطراحی را تجربه کرده بودند و 25 درصد دیگر نیز گفتند این بازطراحی را سه سال پیش یا بیشتر از آن تجربه کرده‌اند. یک یا دو نسل قبل، بیشتر مدیران در دوران کاری خود، تحول سازمانی را چندان تجربه نکرده‌اند
یک توضیح پذیرفتنی برای این جریان جدید فعالیت، سرعت بخشیدن به تغییرات استراتژیک است که محرک آن اختلال صنایع است. در نتیجه، هر زمان که سازمانی مسیر خود را تغییر می‌دهد، خود را به سوی ارائه نتایج مورد انتظار متحول می‌کند. سازمان‌های امروز به جای تنظیم‌های کوچک و فزاینده از نوعی که ممکن است در گذشته مناسب بوده باشد، اغلب به دگرگونی‌های منظم از نوع «انفجار بزرگ» نیاز دارند
همچنین به نظر می‌رسد تناوب بازطراحی سازمانی نشان‌دهنده سطح بالایی از ناامیدی از دستاوردها است. طبق تحقیق مک‌کینزی، کمتر از یک‌چهارم تلاش‌هایی که برای بازطراحی سازمانی صورت می‌گیرد، به موفقیت می‌رسند. 44 درصد آنها پس از شروع کار انرژی خود را از دست می‌دهند و یک‌سوم نیز نمی‌توانند به اهداف مورد نظر برسند یا عملکرد را پس از اجرا توسعه دهند
موفقیت صرفا به معنای اجتناب از هزینه‌تراشی‌، اتلاف زمان و تضعیف روحیه کارمندان که ناگزیر در هر تلاشی برای تغییر وجود دارد، نیست. طبق تجربه، وقتی یک بازطراحی به خوبی اجرا می‌شود، خیلی سریع به شکل کارمندانی با انگیزه، قطعیت و سود بیشتر خود را نشان می‌دهد
چرا سازمان را بازطراحی می‌کنیم؟
بازطراحی سازمانی تلفیقی از ساختار، فرآیندها و افراد را دربرمی‌گیرد تا به پیاده‌سازی استراتژی کمک کند و بنابراین از سرهم‌بندی کردن‌های سنتی فراتر می‌رود. بازطراحی‌های امروز عبارتند از: فرآیندهایی که افراد دنبال می‌کنند، مدیریت عملکرد فردی، استخدام استعدادها و توسعه مهارت‌های کارمندان. وقتی بازطراحی سازمانی یک مجموعه با اهداف استراتژیک آن همراستا باشد، همه افراد برای اجرا و انتقال آن داوطلب می‌شوند. ساختار، فرآیندها و افراد یک مجموعه، همگی از مهم‌ترین دستاوردها حمایت و تلاش‌های سازمانی خود را در جهت تحقق آنها هدایت خواهند کرد
چه زمانی مدیران تشخیص می‌دهند که سازمان عملکرد خوبی ندارد و باید به فکر یک بازطراحی باشند؟ گاهی اوقات پاسخ این سوال واضح است؛ مثلا بعد از اعلام یک اقدام بزرگ و جدید برای رشد منطقه‌ای یا بعد از ادغام با مجموعه دیگر. نشانه‌های دیگر ممکن است چندان مشهود نباشند؛ مثلا این احساس که ایده‌هایی که در سطوح بالای سازمان در مورد آنها توافق شده، به سرعت به مرحله عمل نرسیده‌اند یا اینکه مدیران زمان زیادی را در جلسات تلف می‌کنند. این نشانه‌ها حاکی از آن است که احتمالا کارمندان در اولویت‌بندی کارهای روزانه خود خیلی شفاف عمل نمی‌کنند یا تصمیم‌های اتخاذ شده اجرایی نمی‌شوند. یک بازطراحی سازمانی موفق باید منابع شرکت را بر اولویت‌های استراتژیک خود و دیگر حوزه‌های رشد متمرکز کند، هزینه‌ها را کاهش دهد و تصمیم‌گیری و پاسخگویی را توسعه دهدادامه مطلب:

 

 

منوي اصلي

آرشیو بحث روز

 

رضایت شغلی و ترک خدمت در بین کارکنان

  مدیریت توانمندسازی و تحول سازمانی
  رهبری تحول آفرین رویکردی نوین در سازمان های موفق
  فرسودگی شغلی کارکنان
  مدیریت و ارتباطات سازمانی
  مدیریت دولتی نوین و ویژگی های دموکراتیک آن
  اهمیت توسعه فرهنگ سازمانی
  برنامه ریزی جانشین پروری
  یک سازمان چرا و چگونه متحول می شود؟
  روابط موثر میان مدیران و کارمندان سازمان
  نقش خودكارآمدي در توانمندسازي كاركنان
  مدیریت زمان
  سه روش تشویق خلاقیت در محیط کار
  آیا رتبه‌بندی کارکنان به نفع سازمان است؟
  توانمندسازی کارکنان راهکاری برای افزایش بهره وری
  مدیریت هیجانت در زندگی و در محیط کار
  بهبود روابط در محیط کار
  لزوم اجرای طرح تکریم ارباب رجوع در سازمانها
  برنامه های سازمانی برای ایجاد انگیزش در کارکنان
  بی انگیزگی کارکنان خود را متوقف کنید
  فشار روانی در محیط کار
  شش گام موثر در مدیریت بحران
  منابع انسانی
  کنترل پروژه چیست؟
   تصميم گيري به عنوان يكي از مهارتهاي مديريتي
   چرا برنامه ریزی عملیاتی؟
   کارنامه معاونت توسعه  مدیریت و منابع دانشگاه در سالی که گذشت
   پرداخت کارانه شش ماهه دوم سال 93 ستاد تا قبل از پايان سال
   موافقت با کلیات احیا و تشکیل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
امروز: 559
ديروز:344
اين هفته: 5874
هفته‌ي گذشته: 6287
اين ماه: 17105
ماه گذشته: 20849
هر روز: 234861
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1

 
 
   
   
    مشهد، بلوار شهید فکوری، روبروی فکوری 94، شهرک دانش و سلامت، مدیریت نوسازی و تحول اداری
 
  کد پستی: 9138813944  
  تلفن: 38780257 051  
  نمابر: 38413006 051  
  پست الکترونیک: Mgr.te[at]mums.ac.ir  
    سامانه پیام کوتاه 3000700424  
         
      روزنامه های ایران