• سومین همایش مدیران/ روسای توسعه سازمان و تحول اداری دانشگاه/ دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور

  • بیمارستان 610 تختخوابی امام رضا(ع)

  • شهرک دانش و سلامت


 

IMAGE
اعلام مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزرات بهداشت درمان و آموزش پزشکی مبنی بر تأیید پست های مرکز ارتباطات و هماهنگی عملیات و فوریت های پزشکی (Dispatch)
چهارشنبه, 26 مهر 1396
  به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی، پس از پیگیری های متعدد، تأیید اولیه پست های مرکز ارتباطات و هماهنگی عملیات و فوریت های پزشکی... ادامه مطلب...
IMAGE
برگزاری اولین جلسه کمیته تخصصی مستندسازی فرآیندهای معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دوشنبه, 24 مهر 1396
  به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع، اولین جلسه کمیته تخصصی مستندسازی فرآیندهای معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور... ادامه مطلب...
IMAGE
برگزاری چهل و پنجمین جلسه کمیته برنامه ریزی عملیاتی معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد
سه شنبه, 18 مهر 1396
  به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع، چهل و پنجمین جلسه کمیته برنامه ریزی عملیاتی معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور... ادامه مطلب...
IMAGE
بازدید رئیس کارگروه تکریم ارباب رجوع دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بیمارستان سرخس
دوشنبه, 17 مهر 1396
  به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع، هادی مهدی زاده رئیس کارگروه تکریم ارباب رجوع دانشگاه علوم پزشکی مشهد در راستای اجرای طرح تکریم از بیمارستان سرخس... ادامه مطلب...
IMAGE
بازدید رئیس کارگروه تکریم ارباب رجوع دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بیمارستان امدادی شهید کامیاب
دوشنبه, 17 مهر 1396
  به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع، هادی مهدی زاده رئیس کارگروه تکریم ارباب رجوع دانشگاه علوم پزشکی مشهد در راستای اجرای طرح تکریم از بیمارستان... ادامه مطلب...

فراخوان نخستین کنفرانس ملی تحول و نوآوری سازمانی با رویکرد اقتصاد مقاومتی

تاریخ ایجاد در 23 آبان 1395

 

   
 

 نخستین کنفرانس ملی تحول و نوآوری سازمانی با رویکرد اقتصاد مقاومتی توسط معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد با همکاری گروه مدیریت و اقتصاد سلامت دانشکده بهداشت و معاونت برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد برگزار خواهد شد.

به گزارش وب دا، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد و رییس این کنفرانس اظهار داشت: با  توجه به اهمیت فرمایشات مقام معظم رهبری و ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی و نقش ویژه ای که دانشگاهها می توانند در زمینه بسط،  بررسي و ارائه الگوها، رويكردها، اصول، مباني و مفاهيم مرتبط در این زمینه داشته باشند و از طرفی اهمیت ویژه سازمان ها و ادارات بویژه دولتی بعنوان یکی از ارکان اصلی جامعه که می توانند نقش تعیین کننده ای در پیشبرد اقتصاد مقاومتی داشته باشند و نیز آنکه مدیریت و رهبری در سازمان ها از مهم ترین شاخص های ادامه حیات، پویایی و بالندگی آنها می باشد دانشگاه علوم پزشکی مشهد با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی در نظر دارد "نخستین کنفرانس ملی تحول و نوآوری سازمانی با رویکرد اقتصاد مقاومتی" برگزار نماید.

دکتر محمد حسین بحرینی در پاسخ به این سوال که" جایگاه تحول سازمانی در اقتصاد مقاومتی کجاست؟" خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه این مبحث جدید است، پرواضح است پیشرفت های گوناگون و متنوع در علم فناوری، مدیریت سازمان ها را از حالت سنتی خارج نموده و با تغییر و تحول سازمانی، مدیریت پویا جایگزین مدیریت سنتی شده است.

وی ادامه داد: امروزه سازمان ها علاوه بر وظایف سنتی و ماهوی خود که همانا تحقق اهداف سازمانی و غایی سازمان است، می بایست پاسخگوی خواسته ها و انتقادات جامعه بیرونی و درونی سازمان خویش نیز باشند. همگام با پیشرفت های روز و علم مدیریت پویا، سازمان ها می باید تحولاتی آگاهانه و نوآوری های مفید را به مرحله اجرا بگذارند. شدت و تاثیر کارایی تغییر و تحولات سازمانی به اندازه ای است که نیاز به روش های جدید و تکامل یافته برای مقابله و هماهنگی و تطبیق با آن را ایجاد می نماید. امروزه در سطح گسترده و عمومی، سازمان ها با تغییر و تحول مواجه اند در حالی که برخی از آنان برای سازگاری و همسازی با اینگونه تغییر و تحولات آماده نیستند؛ بنابراین مدیریت سازمان ها علاوه بر اینکه باید در برابر محیط متغیر، سازگار و انعطاف پذیر باشند بلکه باید توانایی تشخیص مشکلات و بکارگیری برنامه های تغییر و تحول سازمانی را دارا باشند؛ زیرا سازمان ها ایستا نیستند و به طور مداوم و مستمر با عوامل خارجی و درونی در کشمکش می باشند. به بیان دیگر بستر توسعه اقتصادی تحول سازمانی است. این تحول در سازمان های دولتی از اهمیت بیشتری برخوردار است، چراکه آنها نقش مهم و مستقیمی در پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی دارند.

وی در خصوص زمان برگزاری این کنفرانس گفت: اولین کنفرانس ملی تحول و نوآوری سازمانی با رویکرد اقتصاد مقاومتی" در مورخ ۶ و ۷ بهمن ماه سالجاری توسط معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد با همکاری معاونت برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد  برگزار می شود.

 ارتقاء بهره‌وری با استفاده از ظرفیت‌ها و مشارکت بخش غیردولتی،تجاری سازی دانش با رویکرد اقتصاد دانش بنیان،بومی سازی مدل‌های بهره‌وری با تاکید بر استراتژی‌های درون‌زا،صیانت از حقوق شهروندی و تقویت فرهنگ جهادی با رویکرد اقتصاد مقاومتی،توسعه گردشگری و بازاریابی خدمات سلامت،ارتقا تاب آوری سازمانی از طریق چابک سازی ساختار منابع انسانی،بهبود مستمر فرآیندهای انجام کار و توسعه فناوری های اداری در حوزه سلامت با هدف تسریع و تسهیل امور و افزایش رضایت مندی،فرهنگ سازی ارتقاء خدمات الکترونیکی و مدیریت اطلاعات سلامت در بین کارکنان نظام سلامت و مردم،جیره بندی در نظام سلامت،تامین مالی

و مدیریت بحران از جمله محورهای این کنفرانس به شمار می رود.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به این سوال که " علت همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در خصوص برگزاری این کنفرانس چیست اظهار داشت: نگاه ما به این موضوع یک نگاه ملی بود و موضوع تنها بر سر حوزه بهداشت و درمان نیست، بلکه هدف تحول سازمان در معنای کلی آن  و برای کل سازمان است. بر این اساس این موضوع از یک سو تعاملات بین دانشگاه های استان که همگی در یک شبکه قرار دارند را تسهیل می نماید و از دیگر سو تحولات سازمانی تنها در حوزه سازمان های بهداشتی و درمانی را شامل نمی شود. بنابراین همکاری ما با دانشگاه های دیگر می تواند  دستاورهای بسیاری برای دانشگاه داشته باشد. علاوه بر این در برگزاری این کنفرانس گروه مدیریت و اقتصاد سلامت دانشکده بهداشت نیز ما را در انجام این مهم یاری می کند.

  دبیرخانه این کنفرانس در مدیریت نوسازی و تحول اداری دانشگاه مستقر است. اساتید، دانشجویان و صاحب نظران می توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی کنفرانس به نشانی:cong-odi.mums.ac.ir و اطلاع از شرایط و کیفیت ارسال مقالات، آن را به آدرس ایمیل به نشانی: odi[at]mums.ac.ir  ارسال نمایند.

 آخرین مهلت ارسال مقالات تا ۳۰ آذرماه است.

دکتر بحرینی در پایان از رییس دانشگاه و مشاور و مدیر دفتر ایشان و کلیه کسانیکه تاکنون و در ادامه قرار است ما را در برگزاری این کنفرانس یاری رسانند قدردانی و برای تمام خدمت گزاران به کشور و انقلاب اسلامی آرزوی موفقیت و سرافرازی  نمود.

 

 

 

رضایت شغلی و ترک خدمت در بین کارکنان

 

رضایت شغلی و ترک خدمت در بین کارکنان  
 

سازمان,  اجتماعی است که حیات و پایداری آن به وجود پیوندی قوی بین اجزا و عوامل تشکیل دهنده آن بستگی دارد. احساس بی عدالتی در رضایت شغلی افراد اثرات مخربی بر روحیه همکاری دارد. چرا که اهتمام نیروی انسانی و انگیزش کارمند را تحت تاثیر خود قرار می دهد. بی توجهی و بی عدالتی و توزیع ناعادلانه دستاوردها روحیه کارمند را تضعیف کرده و انگیزه تلاش , فعالیت و همکاری آن را تنزل می دهد .

بنابراین سازمان عبارت است از فرایندهای نظام یافته از روابط متقابل افراد برای دست یافتن به هدفهای معین, پس عنصر اصلی و موثر هر سازمان را منابع انسانی آن سازمان تشکیل می دهد که در بین آنها روابط متقابل بر قرار است, و بهترین راه سازماندهی این منابع استفاده شایسته سالاری در میان آنها است.  در نهایت می توان گفت که سازمان چیزی جز روابط متقابل بین افراد نیست و ساختار سازمانی این روابط متقابل را که شامل تعیین نقشها, سلسله مراتب هدفها و سایر ویژگیهای سامان است منعکس می نماید که همه آنها در جهت رضایت کارکنان و جلوگیری ترک خدمت آنهاست.

رضایت شغلی و ترک خدمت و  عوامل موثر بر آن:

بطور اساسی رضایت شغلی عبارت است از حد احساسات و نگرشهای مثبت که افراد نسبت به شغل خود دارند. وقتی یک شخص می گوید دارای رضایت شغلی بالایی است. این بدان مفهوم است که او واقعا شغلش را دوست دارد و احساس خوبی درباره کارش دارد و برای شغلش ارزش زیادی قائل است. نتایج تحقیقات نشان می دهد که کارکنان با رضایت شغلی بالاتر از نظر فیزیک بدنی و توان ذهنی در وضعیت خوبی به سر می برند, یا رضایت شغلی, مجموعه ای از احساسات و باورهایی است که افراد در مورد مشاغل کنونی خود دارند. (جورج.م. جنیفر و جونز. ر. گرس, درک و هدایت رفتار سازمانی, 1999 , ص 74 ) رضایت شغلی یکی از عوامل مهم در موفقیت شغلی است, عاملی که موجب افزایش کارایی و نیز احساس رضایت فردی می گردد.   (عبداالله شفیع آبادی, ص 123) رضایت شغلی یعنی دوست داشتن شرایط و لوازم یک شغل , شرایطی که در آن کار انجام می گیرد و پاداشی که برای آن دریافت می شود. (بروس ای. شرترز,  209 )

با توجه به مطالب مزبور, می توان گفت : رضایت شغلی یعنی احساس خرسندی و خشنودی که فرد از کار خود می کند و لذتی که از آن می برد و در پی آن به شغل خود دل گرمی و وابستگی پیدا می کند. رضایت شغلی حالتی مطبوع و خوشایند,  عاطفی و مثبت که حاصل از رضایت ازشغل است, مفهومی دارای ابعاد, جنبه ها و عوامل گوناگون که باید مجموعه آن ها را در نظر گرفت. از جمله این عوامل, می توان به صفات کارگر و کارمند, نوع کار, محیط کار و روابط انسانی کار اشاره نمود.

فیشر و هاننا رضایت شغلی را عاملی درونی می دانند و آن را نوعی سازگاری عاطفی با شغل و شرایط اشتغال می انگارند, یعنی اگر شغل مورد نظر, لذت مطلوبی را برای فرد تامین کند او از شغلش راضی است. در مقابل, چنانچه شغل مورد نظر رضایت و لذت مطلوبی را به فرد ندهد, در این حال او از کار خود راضی یا خشنود نبوده  و درصدد تغییر و یا ترک آن بر می آید. ( عبدالله شفیع آبادی, ص 123)

رضایت شغلی نتیجه ادراک کارکنان است که محتوا و زمینه وفاداری و علاقه مندی کارکنان به سازمان مطبوعشان را موجب می گردد. رضایت شغلی یک حالت احساسی مثبت یا مطبوع است که پیامد ارزیابی شغلی یا تجربه فرد است. این حالت احساسی مثبت  کمک زیادی به سلامت فیزیکی و روانی افراد می کند. از نظر سازمانی سطح بالای رضایت شغلی منعکس کننده جو سازمانی بسیار مطلوب است که منجر به جذب و بقای کارمند می شود.

 بر اثر تحقیقات انجام شده در سالهای اخیر در بین بسیاری از کشورهای آسیایی ,اروپایی و امریکایی, کشور سوئیس بیشترین رضایت شغلی در اروپا وجود دارد که این رضایت شغلی ناشی از امینت در شغل و قدرت ریسک پذیر و اعتماد به نفس در محل کار  خود می باشد.

در کشور هایی مثل هلند, مکزیک , اسلواکی و هند بیشترین قابلیت ریسک پذیری و اعتماد به نفس را در بین کارکنان خود دارد و به راحتی قادر به تغییر شغل می باشند. در بین این کشور ها بیشترین تغییر شغل در هند اتفاق می افتد زیرا برای آنها موقعیت اجتماعی مهمتر از حقوق و دستمزد می باشد. و در بین کارکنان سوئدی حدود 30% به دنبال  کار جدید یا ترک خدمت هستند. در بین کارکنان دانمارکی بیشترین رضایت شغلی وجود دارد, و بیشترین درصد رضایتمندی متعلق به این کشور اروپایی می باشد.

در سالهای اخیر به جهت پیشرفت اقتصادی در چین میزان تعلق خاطر به شغل روبه فزونی رفته است. (گزارش مطبوعات جهانی, 2011 )


ادامه مطلب:

 

 

منوي اصلي

آرشیو بحث روز

  مدیریت توانمندسازی و تحول سازمانی
  رهبری تحول آفرین رویکردی نوین در سازمان های موفق
  فرسودگی شغلی کارکنان
  مدیریت و ارتباطات سازمانی
  مدیریت دولتی نوین و ویژگی های دموکراتیک آن
  اهمیت توسعه فرهنگ سازمانی
  برنامه ریزی جانشین پروری
  یک سازمان چرا و چگونه متحول می شود؟
  روابط موثر میان مدیران و کارمندان سازمان
  نقش خودكارآمدي در توانمندسازي كاركنان
  مدیریت زمان
  سه روش تشویق خلاقیت در محیط کار
  آیا رتبه‌بندی کارکنان به نفع سازمان است؟
  توانمندسازی کارکنان راهکاری برای افزایش بهره وری
  مدیریت هیجانت در زندگی و در محیط کار
  بهبود روابط در محیط کار
  لزوم اجرای طرح تکریم ارباب رجوع در سازمانها
  برنامه های سازمانی برای ایجاد انگیزش در کارکنان
  بی انگیزگی کارکنان خود را متوقف کنید
  فشار روانی در محیط کار
  شش گام موثر در مدیریت بحران
  منابع انسانی
  کنترل پروژه چیست؟
   تصميم گيري به عنوان يكي از مهارتهاي مديريتي
   چرا برنامه ریزی عملیاتی؟
   کارنامه معاونت توسعه  مدیریت و منابع دانشگاه در سالی که گذشت
   پرداخت کارانه شش ماهه دوم سال 93 ستاد تا قبل از پايان سال
   موافقت با کلیات احیا و تشکیل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
امروز: 507
ديروز:686
اين هفته: 3501
هفته‌ي گذشته: 3642
اين ماه: 10835
ماه گذشته: 10203
هر روز: 174627
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1

 
 
   
   
    مشهد، بلوار شهید فکوری، روبروی فکوری 94، شهرک دانش و سلامت، مدیریت نوسازی و تحول اداری
 
  کد پستی: 9138813944  
  تلفن: 38780257 051  
  نمابر: 38413006 051  
  پست الکترونیک: Mgr.te[at]mums.ac.ir  
    سامانه پیام کوتاه 3000700424  
         
      روزنامه های ایران