• سومین همایش مدیران/ روسای توسعه سازمان و تحول اداری دانشگاه/ دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور

  • افتتاح بزرگترین مجتمع آموزشی پژوهشی و رفاهی شرق کشور (برج سپید)

  • شهرک دانش و سلامت


 

IMAGE
بررسی آخرین چارت تشکیلاتی بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد
چهارشنبه, 27 دی 1396
  چارت تشکیلاتی بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال بازنگری است. به گزارش وب دا، مدیر توسعه سازمان و تحول اداری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به... ادامه مطلب...
IMAGE
بیان تجربیات موفق دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه اقتصاد مقاومتی
سه شنبه, 19 دی 1396
  به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع، جلسه هم‌اندیشی به منظور تبادل نظر و انتقال تجربیات موفق دانشگاه‌ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور و ارزشیابی و... ادامه مطلب...
IMAGE
اعلام نتایج مربوط به چکیده های ارسالی در اول بهمن ماه 96
دوشنبه, 18 دی 1396
  در پنجمین جلسه کمیته سیاستگذاری "دومین کنفرانس ملی تحول و نوآوری سازمانی با رویکرد اقتصاد مقاومتی" در تاریخ 96/10/16 ،  علاوه بر بروز رسانی تاریخ‌های مهم کنفرانس، با... ادامه مطلب...
IMAGE
مراسم تکریم و معارفه مدیر امور مالی دانشگاه
دوشنبه, 18 دی 1396
  مراسم تکریم و معارفه مدیر امور مالی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور دکتر دارابی؛ رئیس دانشگاه، جمعی از اعضای هیات رئیسه و مدیران حوزه های مختلف دانشگاه برگزار شد.... ادامه مطلب...

برگزاری دومین جلسه کارگروه راهبری توسعه مدیریت دانشگاه علوم پزشکی مشهد

تاریخ ایجاد در 29 مهر 1395
 

دومین جلسه کارگروه راهبری توسعه مدیریت دانشگاه علوم پزشکي مشهد با دستور ارائه گزارش کار کمیته های تخصصی ۵ گانه برنامه جامع اصلاح نظام اداری برگزار شد.

به گزارش وب دا، اين نشست با حضور دکتر بحرینی معاون توسعه مدیریت و منابع، دکتر خدایی قائم مقام ريیس دانشگاه در حوزه مشارکت های اجتماعی، دکتر سید جواد حسینی مسئول دبیرخانه دائمی هیات امنا، دکتر قربانی مشاور منابع انسانی استاندار خراسان رضوی، آقای گفتی نماینده سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی و سایر اعضای کارگروه برگزار گرديد.

دکتر بحرینی معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه ضمن تأکید بر لزوم تشکیل کارگروه راهبری توسعه مدیریت هر دو هفته یکبار به منظور رصد و پیش بردن برنامه های اصلاح نظام اداری افزود: باید روند منطبق سازی شاخص های عمومی و اختصاصی با وظایف کمیته ها و گزارش گیری ماهانه برای اصلاح آن صورت پذیرد.

 وی تاکید کرد: نتایج ارزیابی عملکرد در سال ۹۴ می بایست در هیات ريیسه دانشگاه مطرح گردیده چراکه رتبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این شاخص ها بازگوی عملکرد مطلوب آن نیست.

دکتر خدایی قائم مقام ريیس دانشگاه در حوزه مشارکت های اجتماعی از دیگر افرادی بود که در این جلسه به ارائه نظرات خود پرداخت.

وی ضمن اشاره به دو نوع تحولی که باید در دانشگاه رخ دهد(تحول نظام سلامت و تحول نظام اداری) خواستار ایجاد تحولی اساسی در نظام اداری دانشگاه و اتخاذ سیاست گذاری های بلندمدت این کارگروه و کمیته های پنجگانه شد.

 وی اضافه نمود: ارزیابی عملکرد شاخص های عمومی و اختصاصی در اولین جلسه ستاد برنامه دانشگاه مورد آسیب شناسی قرار می گیرد.

در ادامه دکتر قربانی مشاور منابع انسانی استاندار خراسان رضوی به اهداف اساسی شکل گیری این کارگروه اشاره کرد و افزود: آسیب شناسی عملکرد سال ۹۴ دانشگاه باید جزء اهداف اساسی این کارگروه باشد.

وي عدم مشارکت تمامی معاونت های دانشگاه را نقطه ضعفی برای تهیه و اجرای هر برنامه دانست و بیان نمود، هدف از تشکیل این کارگروه کمک به اصلاح مسیر کنونی است.

همچنین محسن صادق پور مدیر نوسازی و تحول اداری دانشگاه درخصوص روند دشوار ایجاد ساختار کارگروه راهبری و کمیته های زیرمجموعه در طول یکسال گذشته بعنوان نقشه راه تحول سازمانی دانشگاه اشاره داشت و افزود: بدون فعالیت مستمر ارکان این نقشه راه، دستیابی به هر نوع تحولی در دانشگاه سخت و دشوار و در عین حال بدون هدف و مقطعی خواهد بود.

وی همچنین از ارتقاء ۱۱ رتبه ای دانشگاه در شاخص های عمومی در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ خبر داد.

شایان ذکر است در این جلسه عبداله ریحانی یساولی مدیر توسعه سازمان و منابع انسانی به ارائه گزارش عملکرد کمیته سرمایه انسانی پرداخت.

 وی گفت: بدلیل انحلال کمیته های استخدام و نقل و انتقالات بخش مهمی از زمان کمیته سرمایه انسانی صرف بررسی این موارد می شد که در این زمینه ترتیبی اتخاذ می گردد تا این کمیته به وظایف اصلی خویش بپردازد.

همچنین در پایان این جلسه مصوب شد، مسئولیت احصاء و پایش مستمر هر یک از محورهای شاخص های عمومی و اختصاصی و ارزیابی عملکرد بر مبنای برنامه های اصلاح نظام اداری به دبیرخانه هر یک از کمیته های ۵ گانه واگذار گردد و گزارش ماهانه آن به دبیرخانه کارگروه راهبری توسعه مدیریت واقع در مدیریت نوسازی و تحول اداری دانشگاه ارسال شود.

 
 

 

 
   

 

نقش ترکیب خوب نیروها، فرآیندها و ساختارها در یک باز طراحی خوب

 

نقش ترکیب خوب نیروها، فرآیندها و ساختارها در یک باز طراحی خوب  
 

موفقیت صرفا به معنای اجتناب از هزینه‌تراشی‌، اتلاف زمان و تضعیف روحیه کارمندان که ناگزیر در هر تلاشی برای تغییر وجود دارد، نیست. طبق تجربه، وقتی یک بازطراحی به خوبی اجرا می‌شود، خیلی سریع به شکل کارمندانی با انگیزه، قطعیت و سود بیشتر خود را نشان می‌دهد.

تحقیق اخیر مک‌کینزی که در آن از مجموعه بزرگی از مدیران جهانی نظرسنجی کرده، نشان می‌دهد این روزها بسیاری از شرکت‌ها تقریبا در وضعیتی پایدار از جریان سازمانی قرار دارند.
به‌عنوان مثال، تقریبا 60 درصد پاسخ‌دهندگان گفتند ظرف دو سال گذشته یک بازطراحی را تجربه کرده بودند و 25 درصد دیگر نیز گفتند این بازطراحی را سه سال پیش یا بیشتر از آن تجربه کرده‌اند. یک یا دو نسل قبل، بیشتر مدیران در دوران کاری خود، تحول سازمانی را چندان تجربه نکرده‌اند
یک توضیح پذیرفتنی برای این جریان جدید فعالیت، سرعت بخشیدن به تغییرات استراتژیک است که محرک آن اختلال صنایع است. در نتیجه، هر زمان که سازمانی مسیر خود را تغییر می‌دهد، خود را به سوی ارائه نتایج مورد انتظار متحول می‌کند. سازمان‌های امروز به جای تنظیم‌های کوچک و فزاینده از نوعی که ممکن است در گذشته مناسب بوده باشد، اغلب به دگرگونی‌های منظم از نوع «انفجار بزرگ» نیاز دارند
همچنین به نظر می‌رسد تناوب بازطراحی سازمانی نشان‌دهنده سطح بالایی از ناامیدی از دستاوردها است. طبق تحقیق مک‌کینزی، کمتر از یک‌چهارم تلاش‌هایی که برای بازطراحی سازمانی صورت می‌گیرد، به موفقیت می‌رسند. 44 درصد آنها پس از شروع کار انرژی خود را از دست می‌دهند و یک‌سوم نیز نمی‌توانند به اهداف مورد نظر برسند یا عملکرد را پس از اجرا توسعه دهند
موفقیت صرفا به معنای اجتناب از هزینه‌تراشی‌، اتلاف زمان و تضعیف روحیه کارمندان که ناگزیر در هر تلاشی برای تغییر وجود دارد، نیست. طبق تجربه، وقتی یک بازطراحی به خوبی اجرا می‌شود، خیلی سریع به شکل کارمندانی با انگیزه، قطعیت و سود بیشتر خود را نشان می‌دهد
چرا سازمان را بازطراحی می‌کنیم؟
بازطراحی سازمانی تلفیقی از ساختار، فرآیندها و افراد را دربرمی‌گیرد تا به پیاده‌سازی استراتژی کمک کند و بنابراین از سرهم‌بندی کردن‌های سنتی فراتر می‌رود. بازطراحی‌های امروز عبارتند از: فرآیندهایی که افراد دنبال می‌کنند، مدیریت عملکرد فردی، استخدام استعدادها و توسعه مهارت‌های کارمندان. وقتی بازطراحی سازمانی یک مجموعه با اهداف استراتژیک آن همراستا باشد، همه افراد برای اجرا و انتقال آن داوطلب می‌شوند. ساختار، فرآیندها و افراد یک مجموعه، همگی از مهم‌ترین دستاوردها حمایت و تلاش‌های سازمانی خود را در جهت تحقق آنها هدایت خواهند کرد
چه زمانی مدیران تشخیص می‌دهند که سازمان عملکرد خوبی ندارد و باید به فکر یک بازطراحی باشند؟ گاهی اوقات پاسخ این سوال واضح است؛ مثلا بعد از اعلام یک اقدام بزرگ و جدید برای رشد منطقه‌ای یا بعد از ادغام با مجموعه دیگر. نشانه‌های دیگر ممکن است چندان مشهود نباشند؛ مثلا این احساس که ایده‌هایی که در سطوح بالای سازمان در مورد آنها توافق شده، به سرعت به مرحله عمل نرسیده‌اند یا اینکه مدیران زمان زیادی را در جلسات تلف می‌کنند. این نشانه‌ها حاکی از آن است که احتمالا کارمندان در اولویت‌بندی کارهای روزانه خود خیلی شفاف عمل نمی‌کنند یا تصمیم‌های اتخاذ شده اجرایی نمی‌شوند. یک بازطراحی سازمانی موفق باید منابع شرکت را بر اولویت‌های استراتژیک خود و دیگر حوزه‌های رشد متمرکز کند، هزینه‌ها را کاهش دهد و تصمیم‌گیری و پاسخگویی را توسعه دهدادامه مطلب:

 

 

منوي اصلي

آرشیو بحث روز

 

رضایت شغلی و ترک خدمت در بین کارکنان

  مدیریت توانمندسازی و تحول سازمانی
  رهبری تحول آفرین رویکردی نوین در سازمان های موفق
  فرسودگی شغلی کارکنان
  مدیریت و ارتباطات سازمانی
  مدیریت دولتی نوین و ویژگی های دموکراتیک آن
  اهمیت توسعه فرهنگ سازمانی
  برنامه ریزی جانشین پروری
  یک سازمان چرا و چگونه متحول می شود؟
  روابط موثر میان مدیران و کارمندان سازمان
  نقش خودكارآمدي در توانمندسازي كاركنان
  مدیریت زمان
  سه روش تشویق خلاقیت در محیط کار
  آیا رتبه‌بندی کارکنان به نفع سازمان است؟
  توانمندسازی کارکنان راهکاری برای افزایش بهره وری
  مدیریت هیجانت در زندگی و در محیط کار
  بهبود روابط در محیط کار
  لزوم اجرای طرح تکریم ارباب رجوع در سازمانها
  برنامه های سازمانی برای ایجاد انگیزش در کارکنان
  بی انگیزگی کارکنان خود را متوقف کنید
  فشار روانی در محیط کار
  شش گام موثر در مدیریت بحران
  منابع انسانی
  کنترل پروژه چیست؟
   تصميم گيري به عنوان يكي از مهارتهاي مديريتي
   چرا برنامه ریزی عملیاتی؟
   کارنامه معاونت توسعه  مدیریت و منابع دانشگاه در سالی که گذشت
   پرداخت کارانه شش ماهه دوم سال 93 ستاد تا قبل از پايان سال
   موافقت با کلیات احیا و تشکیل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
امروز: 540
ديروز:344
اين هفته: 5855
هفته‌ي گذشته: 6287
اين ماه: 17086
ماه گذشته: 20849
هر روز: 234842
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1

 
 
   
   
    مشهد، بلوار شهید فکوری، روبروی فکوری 94، شهرک دانش و سلامت، مدیریت نوسازی و تحول اداری
 
  کد پستی: 9138813944  
  تلفن: 38780257 051  
  نمابر: 38413006 051  
  پست الکترونیک: Mgr.te[at]mums.ac.ir  
    سامانه پیام کوتاه 3000700424  
         
      روزنامه های ایران